Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

FOTO VIDEO Real Madrid vs Manchester United 2-1/ "Galacticii" au castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei

08 august 2017 18:54
34 0

Real Madrid, detinatoarea Ligii Campionilor, a castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei, dupa ce s-a impus la limita in fata lui Manchester United, scor 2-1. Trupa lui Jose Mourinho a fost dominata categoric in prima repriza a partidei de pe Philip II Arena din Skopje, iar madrilenii au deschis scorul in minutul 24, prin Casemiro. "Galacticii" au avut un start bun si in partea a doua a meciului, iar Isco a majorat avantajul in minutul 52. Manchester United a inceput sa puna probleme doar pe final de meci, iar golul lui Lukaku (62') nu a fost suficient.

Real Madrid este prima echipa care cucereste pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei dupa AC Milan, in 1989 si 1990. Echipele care s-au impus de cele mai multe ori in Supercupa Europei sunt AC Milan si FC Barcelona, fiecare cu cate 5 trofee. Real Madrid s-a aflat la a sasea participare intr-o astfel de finala, bilantul fiind de 4 victorii si doua infrangeri. Madrilenii au mai castigat Supercupa Europei in 2016 (3-2 cu Sevilla), in 2014 (2-0 cu Sevilla) si in 2002 (3-1 cu Feyenoord). Echipa de pe "Santiago Bernabeu" a pierdut confruntarile din 1998 (0-1 cu Chelsea) si 2000 (1-2 cu Galatasaray).

Real Madrid: K. Navas - Carvajal, S. Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric - Bale, Benzema, Isco.

Rezerve: K. Casilla, Nacho, C. Ronaldo, T. Hernandez, L. Vazquez, Asensio, Kovacic.

Manchester United: De Gea - Valencia, Lindelof, Smalling, Darmian - Matic, A. Herrera, Pogba - Mkhitaryan, Lukaku, Lingard.

Rezerve: S. Romero, Blind, Carrick, Fellaini, Mata, Martial, Rashford.

Meciul este arbitrat de o brigada italiana, cu Gianluca Rocchi la centru, arbitri asistenti sunt Elenito Di Liberatore si Mauro Tonolini, arbitri aditionali au fost desemnati Davide Massa si Massimiliano Irrati, iar arbitru de rezerva este Clement Turpin (Franta).

Real Madrid este detinatoarea trofeului Champions League, dupa ce s-a impus in fata lui Juventus, scor 4-1. Echipa lui Zinedine Zidane a castigat pentru a 12-a oara in istoria clubului finala Champions League si a devenit prima echipa din istorie care se impune de doua ori consecutiv in actualul format al Ligii Campionilor (numita Cupa Campionilor Europeni pana in 1992).

De cealalta parte, Manchester United a cucerit Europa League, singurul mare trofeu care lipsea din vitrina de pe Old Trafford, dupa 2-0 cu Ajax Amsterdam.

Pana in prezent, Real si Manchester United s-au mai intalnit de 10 in cupele europene. Madrilenii s-au impus de 4 ori, englezii au castigat doua meciuri, iar patru partide s-au incheiat la egalitate.

Ultimul meci oficial intre cele doua echipe s-a disputat in 2013, in optimile de finala ale Ligii Campionilor, Real Madrid impunandu-se la limita, scor 2-1, la Manchester. Spaniolii au mers mai departe cu scorul general de 3-2.

Realul si Manchester United s-au intalnit ultima data in aceasta vara, intr-un meci amical disputat in SUA. Echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu 2-1 la penaltiuri.

Paartida dintre Real Madrid si Manchester United se va disputa pe Arena Philip II si va fi prima finala UEFA care se va disputa in Macedonia. Stadionul are o capacitate de 33.460 de locuri si este gazda echipelor FK Vardar si FK Rabotnicki. De asemenea, Arena Philip II gazduieste meciurile echipei nationale a Macedoniei.

23/07: Real Madrid 1-1 Manchester United (United a castigat cu 2-1 la penaltiuri, Santa Clara, SUA)

02/08: MLS All-Stars 1-1 Real Madrid (Madrid win 4-2 on pens, Chicago, SUA)

23/07: Man. United 1-1 Madrid (United a castigat cu 2-1 la penaltiuri, Santa Clara, SUA)

Sursa: sport.hotnews.ro