Performanta pentru atletismul romanesc! Alin Firfirica a cucerit medalia de aur la Cupa Europei

12 martie 2017 14:24

9 0

Atletul roman Alin Firfirica a cucerit medalia de aur in proba de aruncarea discului la categoria Under 23, in cadrul Cupei Europei de aruncari lungi din Gran Canaria (Spania), clasandu-se pe primul loc, cu rezultatul de 59,62 m.

Medalia de argint in acest concurs de tineret, intr-o competitie echivalenta cu un campionat european de iarna, pentru aruncatori, a revenit islandezului Fudni Valur Gudnasson - 59,33 m, iar cea de bronz a intrat in posesia lituanianului Domantas Poska - 58,87 m.

In prima zi a competitiei din Insulele Canare, o comportare meritorie au avut si sulitasii seniori Toma Pop, ocupantul locului 5, cu o aruncare de 74,05 m, si George Zaharia - al 6-lea, cu 73,11 m, in finala A, castigata de germanul Julian Weber - 85,85 m.

Si Lenuta Burueana a ocupat locul 6, la U23, in proba de aruncarea greutatii, cu 15,16 m. Finala A si medalia de aur au fost castigate de suedeza Fanny Roos, cu 17,53 m.

De asemenea, se va citi: Darren Cahill, invins in cursa pentru titlul de antrenorul anului 2018: Iata castigatorul anuntat luni de WTA

Sursa: ziare.com