Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

Universitatea Craiova obtine primul succes din acest sezon de Liga 1

12 august 2018 14:30
9 0

Universitatea Craiova a castigat primul meci din actualul sezon de Liga 1, abia in etapa cu numarul 4, scor 3-1 in deplasarea de la Dunarea Calarasi, formatie nou-promovata, care bifeaza primul esec din stagiune.

Mitrita o dubla (din penalti si apoi din lovitura libera directa) si Fedele pentru olteni, respectiv Mediop pentru gazde au punctat golurile partidei.

Craiova a avut prima prestatie foarte buna in acest sezon si a castigat meritat, dupa ce primul gol a fost o adevarata bijuterie, gol de la 35-40 de metri direct la vinclu al lui Fedele, care si-a facut azi debutul in Liga 1.

Mitrita a facut dubla dupa pauza, primul gol venind din penalti, apoi din lovitura libera directa de la 15-20 de metri, balonul intrand in plasa dupa ce a fost deviat decisiv de zid.

Mediop, fostul golgheter al Ripensiei din Liga 2, redesese din handicap la 0-2, dupa o faza confuza in careul oltean, dar totul a fost in van.

CSU urca pe 5 cu aceasta victorie, oltenii avand 5 puncte la activ dupa 4 etape. Calarasi ramane tot cu 5 lungimi, dar sunt pe locul 7 in clasament, din cauza golaverajului.

Pentru Craiova urmeaza returul cu RB Leipzig din Europa League, dupa ce in tur, in Germania, scorul a fost drastic, 1-3.

Dunarea Calarasi: Straton - Gligorov, Sandru, Dobrosavlevici, Mendy - Simion, Monroy, Puscas - Mezu, Kanda, Ndiaye.

Rezerve: Lungu, Seroni, Buzan, Honciu, Munteanu, V. Alexandru, Marinescu.

CS U Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Briceag - Martic, Mateiu, Fedele, Bancu - Burlacu, Cicaldau, Mitrita.

Rezerve: L. Popescu, Gardos, Ferreira, Popa, Borta, R. Petre, Markovic.

De asemenea, se va citi: "Unicul" Ronaldo, internat de urgenta la terapie intensiva

Sursa: ziare.com